Wynagrodzenia, Dochody, Maj: Elon Musk 2023
February 27, 2023

Przez pewien czas podejrzewano go o głuchotę, bo słabo reagował na mowę. Potem jego matka stwierdziła, że po prostu myśli inaczej i jest zamknięty w swoim świecie. Elon Reeve Musk – przedsiębiorca, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring bitcoin generator-martwa natura Company. Pochodzi z Południowej Afryki, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Inc. W styczniu 2021 został uznany najbogatszym człowiekiem świata przez magazyn „Forbes” i agencję Bloomberg.

  • Obecnie jednak jego majątek znów rośnie, a Bloomberg szacuje go na 187 mld dolarów (stan na 28 lutego 2023 r.).
  • Zdecydowanie częściej sukces zależy od ciężkiej pracy i wytrwałości.
  • W październiku media obiegła informacja, że miliarder nie będzie dłużej finansować dostępu do systemu satelitarnego.
  • Tej samej nocy, gdy jako gość poprowadził program, publicznie wyznał, że należy do grona osób z syndromem Aspergera.
  • Polska znajduje się w światowym i europejskim trendzie.

Razem ze swoim bratem Kimbalem założyli w Palo Alto firmę Zip2. Było to niewielkie biuro, które służyło Muskom także za sypialnię. Prace nad programem, będącym internetową wersją książki telefonicznej i katalogiem firm, trwały od świtu do zmierzchu siedem dni w tygodniu. Pieniądze na jego rozwój pochodziły od niewielkiej grupki prywatnych inwestorów zwanymi “aniołami biznesu”.

Wraz z rodzeństwem i kuzynostwem przeprowadza się do Kanady, ojczyzny swojej matki, co znacznie ułatwia mu uzyskanie obywatelstwa.

Już na przykład mając zaledwie 10 lat, czyli w wieku gdy był zaraz po zakupie pierwszego komputera, zafascynowało go akurat oprogramowanie, które zaczął z pasją zgłębiać. Skutkiem tego była gra komputerowa o nazwie Blastar, której Musk był autorem. Jej wartość wynosiła wtedy sumkę około 500 USD. Następnie Musk został zwolniony z PayPala podczas miesiąca miodowego, dlatego od tego czasu unika wakacji. Później spał w fabryce podczas produkcji Tesli.

Musk wymyślił kolejną rewolucję. Koniec z tytułami i linkami w postach na Twitterze

Jednak różnica 3 punktów procentowych między Nasdaq a S&P w ciągu 20 lat oznacza 70% więcej bogactwa dla inwestorów, którzy wybiorą Nasdaq. Złożone stopy zwrotu rzeczywiście rosną w czasie. 50-letni Musk zarabia na swoich inwestycjach 42% rocznie, więc do zostania bilionerem brakuje mu około czterech lat. Prezes Berkshire Hathaway Warren Buffett posiada 127 miliardów dolarów i ma 91 lat, czyli jest o cztery dekady starszy od Muska, jak podaje magazyn Forbes.

Zwrotu z góry wpłaconych pieniędzy miała zażyczyć sobie zaledwie garstka z nich. Kilka lat później zainteresowało się nim Compaq… i wykupiło go za ponad 300 milionów dolarów. Zarobione pieniądze Musk przeznaczył na dalsze inwestycje – współtworzył między innymi X.com, które przekształciło się później w PayPal i założył także w tym czasie SpaceX niedźwiedzie bonda biorą sobie do serca przesłanie fomc skupiające się na technologii kosmicznej. Został dyrektorem generalnym Tesli w wyniku przewrotu. W czasie kryzysu finansowego osobiście uratował firmę motoryzacyjną przed bankructwem za sprawą doinwestowania w nią 40 mln dolarów i pożyczenia jej drugie tyle. Przy okazji sam o mały włos nie zbankrutował, gdyż problemy miały i Tesla, i SpaceX.

Jednym z „młodszych” przedsięwzięć Muska jest start-up Neuralink, założony w San Francisco w 2016 r. Firma ma na celu opracowanie wszczepialnych do mózgu implantów, które miałyby ułatwić ludziom komunikację z maszynami. Amerykańska Agencja Żywności i Leków udzieliła Neuralink zgody na prowadzenie testów klinicznych na ludziach. Z Teslą wiąże się obiegowa opinia o Musku jako o rzeczywistym Iron Manie — alter ego naukowca-dandysa Tony’ego Starka z uniwersum Marvela. Robert Downey Jr., aktor wcielający się w Iron Mana w filmie, przyjechał z planu filmowego w Kalifornii do siedziby-fabryki SpaceX w Hawthorne, po której osobiście oprowadzał go Musk. Trzy lata później w SpaceX kręcono zresztą zdjęcia do drugiej części Iron Mana, a Musk zrobił w niej cameo.

We wrześniu SEC złożyła pozew, w którym oskarżyła go o składanie “fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń”. Sprawa zakończyła się ugodą kosztującą biznesmena i Teslę po 20 mln dolarów. Elon Musk ponownie może się szczycić statusem najbogatszego człowieka na Ziemi. Właściciel Tesli i Twittera po sfinalizowaniu przejęcia platformy społecznościowej na kilka miesięcy musiał oddać pierwszeństwo. Obecnie jednak jego majątek znów rośnie, a Bloomberg szacuje go na 187 mld dolarów (stan na 28 lutego 2023 r.).

  • W szóstym odcinku pierwszego sezonu serialu Young Sheldon[59] został poruszony wątek firmy SpaceX, a Elon Musk zagrał samego siebie.
  • W 2014 r., przed przejęciem publikacji przez Univision, Musk wyraził zainteresowanie zakupem „The Onion”[34].
  • Rodzeństwo Muska również urodziło i wychowało się w Południowej Afryce, u progu dorosłości emigrując do Ameryki Północnej.
  • Musk tweetował o ich rozwodzie, potem para znów zeszła się w 2013 r., ale związek nie przetrwał.
  • Musk zainwestował w założoną przez Eberharda firmę, kupując za 6,5 mln dol.

W momencie pisania niniejszego tekstu ten stan rzeczy nie uległ zmianie. Właściciel Twittera zyskał sobie poklask „antysystemowców” m.in. W czerwcu 2023 r., podając dalej tweeta zwolnionego z Foxa byłego prezentera Tucera Carlsona, w którym sugerowano, że za wysadzeniem w powietrze tamy w Nowej Kachowce przez Rosjan mogą stać sami Ukraińcy.

Soboń mówi o “zmniejszeniu polskiego długu”. O czym nie mówi?

Yaccarino ma ponadto czuwać nad przekształceniem Twittera w aplikację X — czyli aplikację „do wszystkiego”. Do zmiany nazwy i loga doszło 24 lipca 2023 r. Dzień wcześniej Musk zapowiedział zmianę na (jeszcze wtedy) Twitterze.

Majątek Elona Muska topnieje w gwałtownym tempie. Od stycznia stracił już 100 mld dolarów

W szóstym odcinku pierwszego sezonu serialu Young Sheldon[59] został poruszony wątek firmy SpaceX, a Elon Musk zagrał samego siebie. Musk jest również głównym inwestorem i członkiem zarządu przedsiębiorstwa SolarCity, przedsiębiorstwa produkującego ogniwa fotowoltaiczne, zarządzanej przez jego kuzyna Lyndona Rive[43][44]. Główną motywacją dla badań w SolarCity, podobnie jak w Tesla Motors, jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu[45]. Obecnie firma została przejęta przez Tesla Inc. W 1995 roku Musk i jego brat Kimbal, korzystając z pieniędzy zebranych od niewielkiej grupy inwestorów-aniołów[13] oraz z pomocą finansową ojca w wysokości 200 tys.

Skąd Google Maps i inni biorą informacje o korkach?…

Pochwalił Chińczyków za to, że są w stanie długo pracować, a nawet “nie będą wychodzić z fabryki”. Jego zdaniem znacznie gorzej na tle pracowników z Chin wypadają Amerykanie, którzy “starają się w ogóle nie chodzić do pracy”. Elon twierdzi, że do tej pory sprawował “faktyczną opiekę i kontrolę każdego dziecka od momentu narodzin”. Podkreślił, że spełniał obowiązki rodzicielskie, przebywając w Teksasie, gdzie mieszka do tej pory i zostanie tam przez najbliższe pół roku.

Musk przyznał, że prawdopodobieństwo realizacji scenariusza apokalipsy rodem z „Terminatora” uważa za tak bliskie zeru, jak tylko to możliwe — ale nie równe zeru. Testów na ludziach ani Neuralink, ani Musk nie odpowiedzieli. Niemniej należy przyznać, że Starlink dalej na Ukrainie funkcjonuje.

Jednak życie pochodzącego z RPA miliardera nie było usłane różami. Jego droga od prześladowanego w szkole ucznia, przez drobnego przedsiębiorcę po prezesa dwóch dużych firm, wygląda jak gotowy scenariusz na film science fiction. W międzyczasie zdarzyło mu się jednak stanąć na krawędzi bankructwa, być przedmiotem postępowań sądowych i śledztw rządowych komisji i stać się jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci światowego biznesu.

Dudek: „Mamy 88 proc. szarej strefy w deficycie budżetu państwa. Nawet eksperci się gubią”

Wyemigrowali z Kanady na południe Afryka za pracę jako inżynier w firmie papierniczej. Rodzice Elona rozwiedli się wkrótce, gdy miał siedem lat, a jego matka przeprowadziła się z nim z powrotem do swojego kraju, gdzie mieszkali, dopóki nie wyszła ponownie za mąż złoto i srebro moc do wieloletnich maksimów dwa lata później. W 1995 roku, po ukończeniu college’u w Kanadzie, z dyplomami z fizyki i ekonomii, poleciał do Kalifornii, by tam wykorzystać możliwości. Pierwsze miliony zdobył ze sprzedaży Zip2 – firmy rozwiązań sieciowych, którą założył z bratem Kimbalem.

Elon wyraził zainteresowanie stworzeniem nowej formy transportu o nazwie „Hyperloop”, który za pół godziny przewiezie pasażerów między Los Angeles a San Francisco. Tej samej nocy, gdy jako gość poprowadził program, publicznie wyznał, że należy do grona osób z syndromem Aspergera. Monotonne mówienie czy unikanie kontaktu wzrokowego to właśnie elementy jego przypadłości. – Wiem, że czasem mówię lub wrzucam dziwne rzeczy, ale tak po prostu działa mój mózg – powiedział Musk podczas swojego monologu w programie Saturday Night Live. Nieraz zdarzają się mu też kontrowersyjne wpisy.

Z Teslą i The Boring Company realizuje dwa projekty, które, jeśli wypalą, zrewolucjonizują sposób podróżowania. Gigafabryka będzie największą tego typu konstrukcją na świecie. Pełną moc produkcyjną ma osiągnąć już w 2018 roku.